Butik Oteller

Rezervasyonlarınızı görmek ve fırsatlardan yararlanmak için...

Üye OlGiriş Yap

Butik Otel nedir?

Toplam 3 yorum  |   -   |  

 

 


Butik Otel Nedir?

Butik Otel Nedir? 5 yıldızlı otellere gitmeden de tatilinizi konforlu ve özel kılabilirsiniz. Bunun için az veya çok “butik otel” tanımlamasına giren konaklama adreslerini seçmeniz yeterli. Turizmin yükselen trendi, yurt dışında “design hotels” veya “lifestyle hotels” olarak da adlandırılan “butik oteller”i nasıl tanırız? Bir butik otelde ne gibi detaylar ve hizmetler olur? İşte butik otel tanımı…

 

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre ;

Yapısal özelliği, mimari tasarımı, tefriş, dekorasyon ve kullanım malzemesi yönünden özgünlük arz eden, işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede, deneyimli veya konusunda eğitimli personel ile kişiye özel hizmet verilen ve aşağıda belirtilen nitelikleri taşıyan en az 10 odalı otellerdir:

- Modern, röprodüksiyon, antika gibi özelliği olan mobilya ve malzemeler ile tefriş ve dekorasyon,
- Beş yıldızlı otel odaları için belirlenen nitelikleri taşıyan konforlu odalar,
- Kapasiteye yeterli kabul holü, kahvaltı salonu, oturma salonu,
- Yönetim odası,  
- Alakart lokanta,
- Genel mahallerde klima sistemi,
- 24 saat oda servisi,
- Çamaşır yıkama ve kuru temizleme hizmeti,
- Otopark hizmeti,
- Odalara, müşteri tarafından seçilen en az bir adet günlük gazete servisi.

TUROB’a göre ;

Butik oteller küçük yapıya sahip olmalarına karşın seçkin müşterileri için 5 yıldızlı otel konforu sağlayabilen ve özel destinasyonlar ile farklı müşteri profillerine hitap etmesi ile son yıllarda ilgi görüyor. Bu tip otellerin bir diğer özelliği ise Turizm Başkanlığı’nda Özel Belgeli İşletme statüsü almaları.

Bizim gördüklerimize göre

- İlk seferini 1883 yılında yapan Orient Express’in İstanbul'un ilk turistleri sayılabilecek yolcularını ağırlayan, - Kitlesel turizm ve kalabalığından kaçan daha samimi küçük aile işletmeleri arayan
- Kahvaltıda önünüze organik ürünler koymayı düşünebilen,
- Sebze ve meyvesini kendi bahçesinde yetiştiren masanıza servis yapan,
- Yumurtasını kendi beslediği tavuklardan taze temin eden,
- Odalarını, salonlarını, lobisini, restoran ve kafeleri genel mekanları daha bir ferah bir atmosfere sahip birbirinden özel antika eşyalarla, farklı, sofistike, mistik veya modern farklı mimari objelerle döşeyen,
- Bazen doğa ile iç içe, ıssız bir koy, bazen otel çevresinde ziyaret edebileceğiniz kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri bütünleşmiş.
- Odasında jakuzi keyfi yapabileceğiniz,deniz, dağ ve orman manzarası
seyredebileceğiniz,
- Tarihi bin yıldan eski ve Vakıflar tarafından “tarihi eser” kapsamına dahil edilerek koruma altına alınmış,
- Tümüyle tastan yapıldığı için yazın serin, kısın sıcak tutan,
- Selçuklu, Osmanlı, Türk, Uzak Doğu veya Batı’nın geleneksel kültür ve mimari izlerini taşıyan,
- Önünde, yanında, kıyısında deniz, nehir, orman, dağ veya şelale olan,
- Çevreye, doğaya, hayvanlara ve insanlara zarar vermeyen; yani “doğuştan çevreci” olan,
- Bahçesinde hayvanlar gezen, sizinle birlikte küçük dostlarınızı da içine buyur eden,
- Çevresinde binlerce yıl öncesine ait tarihi kalıntılar bulunan,
- Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en ünlü ve prestijli yayınları tarafından “en iyiler” veya “en romantikler” listesine giren,
- içine girdiğinizde kendinizi bir masalın parçası hissedeceğiniz,
- Sahibinin size kendi elleriyle muhteşem yemekler pişirdiği, kısaca tarzı olan otellerdir.

Neden bir butik otelde kalayım ki?

- Çünkü zaten bütün sene insanlarla vıcık vıcık iç içesiniz ve en azından tatilde çevrenizde pek insan görmek istemiyorsunuz.
- Çünkü siz iş için sık sık seyahat eden birisiniz ve evinizden ayrı kalkmak zorunda kaldığınız için gittiğiniz şehirlerde ev konforu bulmak istiyorsunuz.
- Çünkü sizin oldukça geniş bir aileniz var ve ailece bir yere gittiğinizde otel odalarına sığmıyorsunuz. O yüzden oda yerine daha büyük dairelerde kalmak istiyorsunuz.
- Çünkü tatilde evinizden bile daha rahat etmek hatta hayatınız boyunca olmadığı kadar şımartılmak istiyorsunuz.
- Çünkü kalacağınız otelde sizinle 24 saat muhatap olacak bir işletmeci arıyorsunuz.
- Çünkü siz bir tarih, mimari, doğa ve sanat tarihi aşığısınız.
- Çünkü siz tatilde mutlaka doğa ve deniz sporları yapıyorsunuz.
- Çünkü koskoca bir otelde kendinizi kaybolmuş ve yabancı hissetmek, sahte bir ilgi ile karşılanmak ve sadece “müşteri” olarak görülmek yerine, size kırk yıllık dostunuzmuş gibi davranan, seneye tekrar gitseniz dahi adınızı hatırlayan, içten ve samimi insanların olduğu bir yerde tatilinizi geçirmeyi tercih ediyorsunuz. Çünkü kafanızı ve ruhunuzu dinlendirmeye, işleriniz yüzünden uzun süredir okuyamadığınız ve kütüphanenizde biriken kitapları okumaya, stres, gürültü, kalabalık ve şehrin karmaşasından uzaklaşmaya, sevdiklerinizle uzun uzun sohbetler yapmak ve baş başa kalmak fırsatını yakalamaya, gerçekten dinlenmeye çok ihtiyacınız var.
Sizde Yorum EkleyinYorumlar

 • Mutlu Kahveci 07.11.2009 01:32:51
  cok guzel aciklanmis. Teskkurler.

 • Zeki Şirin 23.11.2009 15:31:45
  Günümüz şartlarında küçük otelleri ön plana çıkarma çabanızı alkışlıyorum.Nacizane sahibi olduğum otelimi yavaş yavaş ta olsa istenen çizgiye getirmeye çalışmakta olup bu kategoride anılmak en büyük emelim,bu işe başladığım yıllarda tatil köyü kavramı ve heybeti yoktu şimdi eskiye dönüş yani küçük otelleri destek manasında teşekkür ederim faydalı çalışmalarınızın devamını dilerim.Kolay gelsin.

 • Mahmut Gökhan 02.01.2010 17:48:01
  Büyük ama ruhsuz 5 yıldızlı oteller yerine, daima sıcak dost yüzlerin olduğu samimi küçük otellerin canayakın havasını hep tercih etmişimdir. İnsan her türlü konfor yerine önce samimi içten bir ilgi ve gerçek güleryüz arar. Küçük otel, konak ve pansiyonları desteklemek gerektiğine inanıyorum. Ben buralarda daha çok rahat ediyorum çünkü. Saygılarımla!

 • Nedim Nededim 01.05.2010 18:51:35
  Endüstriyel Tatil veya Kitle şeklinde tatil anlayışı yerine Bu tip tesistler daha güzel. Small is beautiful.

 • Cenk Ozan ÇORUH 16.09.2010 09:13:10
  Eşimle birlikte,yukardaki "Neden bir butik otelde kalayım ki?" başlığı altında yazmış olduğunuz tüm sebeblerin,sonuçlarını da yaşadığımız harika bir butik otel deneyiminden sonra,karar verdik ki biz artık sadece butik otellerde kalmalıyız.İkinci yorumu yazan Mahmut Bey'e de katılmamak mümkün değil,çünkü aradığımız ilk şey samimiyet ve güleryüz bunu da sanırım sadece butik otellerde bulabiliriz artık.Ne diyelim "iyi ki varsınız butik oteller" :)

 • Hadi ÖZDEN 19.09.2010 12:41:52
  Üstadım ne de güzel izah etmişsiniz tebrik ederim butik otel işte budur.:)) Ben çanakkale gökçeada da bir eski rum evi satın alarak restorasyonunu yaptım ama ailem adaya gelmeyince butik tarzı bi işletme oldu ama otel değil merak edenler için www.gokceadataskonak.com bakınız ama cok keyifli bir iş olduğunu söylerim bir yığın yeni dostum oldu parası değil mutluluğu harika selam ve sevgilerimle Hadi ÖZDEN. www.gokceadali.com.

 • mahmut salıcı 18.05.2011 20:54:06
  antalya/kaş'ta süper bir butik otel şiddetle tavsiye edilir.yarımada kaş ta meis butik otelll

 • Arzu T. 30.06.2011 00:03:16
  Bu yil ilk kez bir butik otelde tatil yaptim. Alacati'da mimarisine hayran kaldigim, kendimi hakikaten evimde hissettigim Alâ Otel'i tavsiye ederim.

 • Hasan AVCI 19.02.2012 13:50:23
  Alaçatılıyım. Bende, emekli olunca babamdan kalan arsama, yöre mimarisine uygun cumbalı altı taş ev otel yaptırdım. Eşim ve çocuklarımla işletiyoruz. Geçen yıl açmamıza rağmen çok güzel, olumlu tepkiler aldık. Samimi ortam ve tatlı sohbetler, bahçe ve organik ürünlerle güzel kahvaltılar misafirlerimiz kadar bizlerde de unutulmaz anılar bırakıyor.Görüşmek dileğimizle.. Avcıhan Taş Ev Otel ailesi.

IPHONE & IPAD
Çok yakında mobil platformlarda hizmetinizdeyiz.

Size özel fırsatlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda Gizlilik Sözleşmesi Kullanım Şartları İletişim Copyright © 2013 ABC Grup

close

Hala üye değil misin?

Şifremi Unuttum

Üye Ol

Hemen Üye Ol

Log in to access your account, review your bookings, invite your friends

Giriş Yap