İzmir, Türkiye Butik Otelleri

  İZMİR GENEL BAKIŞ

  İZMİR KONUM:


  Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir, Anadolu Yarımadası’nın batısında Ege Bölgesi’nin tam ortasında yer alır. İzmir’in batısında Ege Denizi ile Ege Adaları, doğusunda Manisa, güneyinde Aydın, kuzeyinde ise Balıkesir bulunur. İzmir Körfezi çevresindeki İzmir,Türkiye’nin yüz ölçümü olarak 23. büyük ili.

  İZMİR ULAŞIM:


  Ülkenin en kalabalık şehirlerinden İzmir’e ulaşım kara ve hava yolu ile rahatlıkla sağlanır.

  Karayolu ulaşımı:İzmir’e özel araç ile kolaylıkla ulaşabildiği gibi Türkiye’nin her yerinden sefer düzenleyen otobüslerle de gidilebilir.

  Havayolu ulaşımı:İzmir’e uçakla gitmek isteyenler İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşarak buradan istedikleri bölgeye ulaşabilirler.

  İZMİR COĞRAFYA:


  Ege Bölgesi’nin tipik bir örneği olan İzmir, Ege’nin önemli akarsularından Gediz, Küçük Menderes ve Bakırçay’a sahip. İzmir kıyılarının girintili çıkıntılı olması birçok güzel koy ve plaj oluşmasını sağlar. Foça, Gümüldür, Özdere, Karaburun ve Çeşme sahilleri İzmir’in en bilinen turistik bölgelerinden. İzmir’in coğrafi yapısı pek çok balıkçı barınağının ve limanın oluşumunu da sağlamış. Yazları sıcak, kışlar ise ılık bir havanın yaşandığı İzmir, Akdeniz İklimi etkisinde. Sert ve iğne yapraklı, kuraklığa dayanıklı çalılar İzmir’in doğal bitki örtüsünü oluşturur.

  İZMİR AKTİVİTELER

  Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir, yaz turizminin en çok geliştiği yerlerden biri. Doğası, denizi, plajları ve tarihi güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen olağanüstü bir yer. Gelişmişliğinin yanı sıra bozulmayan doğası, masmavi denizi ve zarif insanlarıyla gezginleri çok iyi ağırlayan turistik bir bölge. İzmir’de gezilip görülecek çok sayıda güzel yer ve yapılacak bol bol aktivite var. Şehrin kalbi diye nitelendirilen ve İzmirlilerin buluşma noktası olarak ünlenen Konak Meydanı’ndaki saat kulesinin önünde mutlaka bir fotoğrafınız olsun. Konak Meydanı’nın devamındaki Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı hem ucuz alışveriş hem de lezzetli tatları sunması bakımından görülmeye değer. Dünya’nın en tanınan antik yerleşim yerlerinden Efes Antik Kenti’ndeki yolculuğunuz hayatınızda yaşadığınız en keyifli deneyimlerden olacak. Efes Meryem Ana Kilisesi, Teos Antik Kenti, Metropolis Antik Kenti, Pitane Antik Kenti, Myrina Antik Kenti, İzmir Tarihi Asansör, Hadrian Tapınağı, Belevi Mozolesi, Erythrai Antik Kenti, Foça Antik Tiyatrosu, Foça Athena Tapınağı, İzmir Tarihi Asansör, Klazomenai Antik Kenti, St. John Kilisesi, İzmir Beth İsrael Sinagogu, Larissa Antik Kenti, Çeşme Kalesi ve Pergamon ise İzmir’in doğal güzelliklerinin arasına saklanmış tarihi izler taşıyan kıymetli yapılar. Güzelliğiyle şairlere ilham olan Alsancak için doğa harikası desek abartmış olmayız. Bu şirin yeri mutlaka gezin. Çeşme’nin tertemiz plajlarında doyasıya yüzün. Alaçatı’nın turkuaz denizinde su sporlarını deneyin ve şirin sokaklarında turlayın. İzmir’e kadar gitmişken şifalı kaplıcalarını görmemek olmaz. Agamemnon, Çeşme ve Karakoç Kaplıcaları, Malgaca İçmeleri ve Çeşme Ilıcaları farklı bir tatil tecrübesi yaşatacak. Sit Alanı olarak kabul edilen İzmir Kuş Cenneti’ni bisikletle turlayabilir ve buranın güzelliğine tanık olabilirsiniz. İzmir Fuar Lunapark, Konak İskelesi, Zübeyde Hanım Kabri, Atatürk Müzesi, Konak Mask Müzesi ve Kordonboyu İzmir’in olmazsa olmazları. Yorucu bir İzmir keşfinden sonra tarihi Batisin Kahvesi’nde mola vererek manzaranın dayanılmaz etkisi ile içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

  İZMİR YEME İÇME

  İzmir ve ilçeleri yemek çeşitliliği açısından son derece zengin. Akdeniz, Ege ve Anadolu mutfaklarının özgün bir birleşimi olan yemeklerin tadı damağınızda kalacak. Tarhana, tere, bulamaç, trança kellesi çorbaları, papaz yahnisi, kirde, sakız yahnisi, mücver, İzmir Köftesi, Şevketi bostan, Radika Salatası, Domates Bastısı, Yer Elması, Pazı Kavurması, Efes Arapsaçı, Enginar Dolması, Ebegümeci ve Revani İzmir’in en popüler lezzetleri.

  İZMİR ALIŞVERİŞ

  Kemeraltı Sokakları İzmir’in en işlek alışveriş noktası. Urgancılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı, Alsancak, Kordonboyu, Karşıyaka, Cumhuriyet Caddesi ve Çankaya’daki mağazalar ile alışveriş merkezleri İzmir’in belli başlı alışveriş yapılacak yerleri.
  Tüm Otelleri Göster