Şirince, Selçuk, İzmir, Türkiye Butik Otelleri

  ŞİRİNCE GENEL BAKIŞ

  ŞİRİNCE KONUM:


  Eski adı Kırkınca olan, destanlara ve efsanelere konu olmuş Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı turistik bir köy. Selçuk’a 8, Efes Antik kentine 12 ve Kuşadası’na 30 kilometre mesafedeki Şirince, tepelerin arasına kurulmuş son yılların en çok tercih edilen turistik köylerinden biri.

  ŞİRİNCE ULAŞIM:


  Şirince’ye ulaşım daha çok kara yolu ile sağlanıyor. Şahsi aracı olmayanlar Şirince’ye varmak için İzmir’e veya Kuşadası’na giden otobüslere binebilir. Buradan hareket eden minibüs veya otobüslerle Şirince’ye ulaşabilirler. Hava yolu ulaşımını seçenler ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indikten sonra yaklaşık 1 saat süren bir yolculukla Şirince’ye varabilirler.

  ŞİRİNCE COĞRAFYA:


  Evlerinin çoğu 19.yüzyıldan önce yapılan Şirince’de yerleşim köy tepelerinin arasında. Bunun nedeni de korsan saldırılarından korunmak. Şirince halkı günümüze kadar özgün mimari yapısı ve şirin köyünün doğal güzelliklerini korumayı başarmış. Şirince’nin konumu kırsal turizm ile deniz ve kültürel turizm için son derece elverişli. İlkçağdaki ismi Klaseas olan Şirince Boğazı’ndan akan çay, köyün tamamlayıcı güzelliklerinden. Şirince’de Akdeniz iklimi özellikleri hâkim. Bitki örtüsü çam ve makiler olan Şirince Köyü’ne özgü yol kenarındaki mor çiçekli Hatmiler ile incir bahçeleri ve zeytinlikler bu güzel köyün en ilgi çekici bitki örtüleri.

  ŞİRİNCE AKTİVİTELER

  İzmir’in adı gibi şirin mahallesi Şirince’nin popülerliği Maya Takvimi’ne göre 2012 yılında kopması beklenen kıyamette en güvenli bölge olması sebebiyle artmış ve o günden itibaren Şirince en gözde turistik bölgelerden biri haline gelmiştir. Mimari özelliklerini korumuş, tarihi ve doğal pek çok güzelliği barındıran Şirince Köyü’nde yapabileceğiniz keyifli birçok aktivite var. Öncelikle tarihi dokusunu yitirmeyen dar sokaklarda keşfe çıkın ve tarihi evlerin geleneksel mimari örneklerini nasıl cömertçe sergilediğini fotoğraflayın. Şirince’ye çok yakın bir konumda yer alan Selçuk Kalesi, Efes Meryem Ana Kilisesi ve Efes Antik Kenti gibi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan tarihi yerleri gezin. Şirince Köyü’ndeki Aşağı ve Yukarı Kiliseleri’ni de mutlaka ziyaret edin. Köy meydanı ve tarihi şirince evleri ile gezi rotanızı sürdürün. Köy meydanında tavşan kayı çayınızı içip misafirperver ve cana yakın Şirince halkı ile keyifle sohbet edin.

  ŞİRİNCE YEME İÇME

  Şirince yemek bakımından da ünlü yerlerden biri. Doğası, havası, şirin sokakları ve tarihi yerleri ile ruhunuza dokunurken yeme-içme konusunda da hem gözlerinize hem de midenize bayram ettirecek. Gözlemeleri, Ege otlarından yapılan yemekleri, yöreye özgü şiş kebabı, keşkek ve çorbaları damağınızda unutulmayacak bir tat bırakacak. Gezginlerin, yemek dışında taze malzemelerle hazırlanan köy kahvaltısı ve yörenin ününe ün katan şarapları da favori tercihleri arasında hak ettiği yeri alıyor.

  ŞİRİNCE ALIŞVERİŞ

  Şirince Köyü’nün çarşısındaki tezgâhlardan sevdiklerinize armağan etmek için yöreye has el işlerinden yapılan eşyalardan alabilirsiniz. Zeytinyağı ve farklı şekillerde hazırlanan birbirinden değişik kokuları olan zeytinyağı sabunlarından mutlaka alın. Şirince’nin en meşhur ürünü kusursuz şarapları. Tadı damağınızdan silinmeyecek bu lezzetli şaraplardan unutulmaz bir hediye olmaz mı sizce de?
  Tüm Otelleri Göster