Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir’in şirin bir tatil beldesi olan Ayvalık her sene özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olur. Taş evleri ve yemyeşil ormanları ile yalnızca Türkiye değil yurtdışından da bir çok turistin ilgisini çekerek tatil hedefi olan bölgelerden biridir. Ayvalık gezilecek yerler açısında da oldukça zengindir. Ayvalık ilçesine bağlı irili ufaklı 22 ada vardır. En büyük ada Cunda adasıdır. Ada bir köprü ile Lale Adasına ve ilçe merkezine bağlanmıştır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşır. Ayvalıkta Ne Yenir Ne İçilir ? Hangi restoranları tercih edebilirsiniz? 

  • Tik Mustafanın Yeri
  • La Girit Mutfağı
  • Cafe Caramel

Tik Mustafanın Yeri

Ayvalıkta bulunan bu mekan Akdeniz mutfağını barındırmaktadır. Deniz mahsüllerinin de bulunduğu mekanda ortamın içerisi taş ve oldukça sade bir görüntüye sahiptir. Türk bayrağı ve Atatürk fotoğrafları ile süslenmiş duvar bulunmaktadır. Oldukça samimi olan bu mekan bir o kadar da kaliteli ve lezzetli yemeklere sahiptir. Yunan ve Ege lezzetlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Kış aylarında da yaz aylarında da sıkça tercih edilen bir mekandır. Meze çeşidi bir hayli geniştir. Fazla çeşit bulundurmasından dolayı ister öğle yemeğini ister akşam yemeğini yiyebileceğiniz aileniz ile birlikte vakit geçirebileceğiniz güzel bir mekan. Ayvalığa yolunuz düşerse mutlaka aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte uğramanızı tavsiye ederiz.

La Girit Mutfağı 

Ayvalık Cundanın en bilinen bölgelerinin biridir. Akdeniz ve Türk mutfağını barındıran La Girit Mutfağı yemeklerinin lezzeti ve ortamın hoşluğu ile misafirlerini güler yüz ile göndermeyi başaran bir işletmedir. Yine taş sokakların arasındaki taş binada bulunan bu restoranın beyaz sade küçük masaları ve sandalyeleri ve özellikle akşamları ortamı romantikleştiren lambaları ile müşterilerine daha hoş ve sıcak bir ortam yaratmayı başarır. Meze çeşidi çok fazla olan mekanda yaklaşık 20 çeşit meze bulunmaktadır. Özellikle dil balığı denemeye değer lezzetleri arasındadır. Aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte akşam yemeği yemek için en uygun restoranlardan biridir.

Cafe Caramel

Ayvalıkta şöyle bir kahve keyfi yapayım diyorsanız mutlaka Cafe Caramel’e uğramalısınız. Cafe Caramel mekanı açık mavi ve beyaz renkleri barındıran iç dekoru ile sade ve aydınlık bir oluşturur. Türk kahvesinden çay çeşitlerine kadar oturup hem kahvenizi yudumlayabileceğiniz hem de arkadaşlarınız ile birlikte güzel sohbetler yapabileceğiniz sıcak ve samimi bir ortam. Önerebileceğimiz tatlılarından biri de sakızlı muhallebisidir. Küçük fakat kaliteli bir işletmedir. Antikacılar çarşısında yer almakta olan bu mekanda ev yapımı lezzetli pastalar bulunmaktadır.

Limonlu ve frambuazlı cheescakeden çilekli irmik tatlısına kadar daha bir çok tatlı çeşidi bulunmaktadır. Bu mekana arkadaşlarınız ve ya aileniz ile birlikte günün dilediğiniz saatinden uğrayabilirisiniz. Antik eşyaların yer aldığı küçük ve sokak arasında yer alan bu mekanda sevdikleriniz ile birlikte çay ve ya kahvenizi yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.