İstanbul yakınlarında gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri Bolu. Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz İstanbulda yaşayanlar için de şehrin stresinden kalabalığından ve gürültüsünden bir iki günlüğüne kaçıp kafa dinlemek ve keyifli vakitler geçirmek isteyenler için olmazsa olmaz yerlerin başında gelir. Bolu gezilecek yerler bakımından da zengin olduğundan dolayı yerli ve yabancı birçok turisti çeken bir şehirdir.

Bolu gezilecek yerler demişken bunlardan bazılarına göz atalım.. Göynük, Yedigöller, Abant, Gölcük ve daha birçok yer…

Bolu Yedigöller gezilecek yerler arasında birinci sırada sayabiliriz. Sessiz sakin bir doğaya sahip olan Yedigöller mis gibi havası ve doğasının güzelliği ile görenleri adeta büyülemektedir. Yemyeşil ağaçlarla kaplı olan bölge insana ayrı bir huzur verir. Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler mutlaka tavsiye edilir. Trekking, yürüyüş ve koşu sporları yapmak isteyenler için tavsiye edilen bölgeler arasında yer alır.

Kuzeyden Güneye doğru sıralanmış 7 gölden oluşan Yedigöller Milli Parkı göllerini isimleri ise şöyledir; Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl.

Türkiyede yer alan en güzel ormanlardan biridir. İstanbulda ise benzeri Belgrad Ormanı bulunmaktadır. Göllerin çevresi geniş yapraklı ağaçlar, meşe, gürgen, kızılağa, ıhlamur, karaçam, sarıçam gibi iğne yapraklı ağaçlar ile de mevcuttur. İster sonbahar, ister ilkbahar isterseniz yaz aylarında her mevsim farklılaşan ağaç tonları ile farklı güzellikler sunmaktadır. Bu anları ölümsüzleştirmeyi sakın unutmayın.

bolu

Boluda gezilecek yerlerden biri de Göynük. Bolu Göynük gezilecek yerler bölgede yer alan bir başka güzel kısım. Türkiye’nin en sakin şehirlerinden biri olma özelliğini koruyor.

 • Akşemseddin Hazretleri Türbesi
 • Zafer Kulesi, Anıt ağaç
 • Akşemseddinoğlu Konağı
 • Gürcüler Konağı Müzesi
 • Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı
 • Postacılar Konağı
 • Müderrisler Konağı
 • Göynük sokakları
 • Göynük Açık Hava Müzesi
 • Arasta
 • Çınarlar Köprüsü

Arasta Göynükte hediyelik eşya alabileceğiniz birçok mağazanın bulunduğu bölgelerden biridir. Burada sevdiklerinize ve kendinize dönmeden önce her daim hatırlayabileceğiniz güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Bolu Abant Gezilecek Yerler

4 mevsim gidip gezebileceğiniz tatil merkezleri arasında yer alır. Bu da bu bölgeyi daha cazip kılmaktadır.

 • Bolu Abant Gölü
 • Sinekli Yaylası
 • Güzeldere Şelalesi
 • Samandere Şelalesi
 • Ömerci Yaylası
 • Yedigöller Milli Parkı

Ömerci yaylası ahşap evleri taş sokakları ile meşhur yerlerden biridir. Doğa ile iç içe olmak isteyenler ise Sinekli Yaylasını tercih edebilirler. Kamp yapmak isteyenler için de en uygun bölgelerin başında gelmektedir. Abant gölü etrafını ise mutlaka fayton ile turlamadan dönmeyin. Bisiklet ile gezintiye çıkabilir, kış aylarında gidiyorsanız yamaçlardan aşağı şambrellerle kayabilirsiniz, yöreye özgü kahvaltıların tadına bakmayı ihmal etmeyin, Samandere Şelalesine mutlaka uğrayın ve mutlaka göl manzaralı otellerden birinde konaklayın. Göllerin fotoğraflarını ve kendinizi bu doğayla çekip anı her zaman hatırlamayı sağlayın.

Boluda gezilecek yerlerden biri de Gerede. Ayrıca Bolu kışın gezilecek yerler açısında da uygundur.  Kış mevsiminde Bolu bir başka güzel olur ki zaten fotoğraflarını muhakkak görmüşsünüzdür. Doğa harikası seyre doyum olmaz bir güzellik sunar bizlere.

Bolu kaplıcalarında yorgunluğunuzu atabilir ve şifa bulabilirsiniz. Gitmişken kaplıcalardan yararlanarak ağrılarınıza iyi gelecek şifalı sulara kendinizi bırakabilirsiniz.

Bolu gölcük tabiat parkı Bolu’nun 13. kilometre güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür. Etrafı çam ve köknar gibi birçok ağaç ile kaplı olduğundan dolayı görüntü itibari ile insana huzur verir. Bolu ilinin en önemli turistik ziyaret çeken yerlerinden biri olan Gölcük tabiat parkı yerli ve yabancı birçok turisti her sene kendisine çekmektedir. Burada sevdikleriniz ile birlikte hafta sonu kaçamağı geçirebilir, fotoğraflar çekip anı ölümsüzleştirebilir, dinlenebilir, mis gibi temiz havada yürüyüş yapabilir ve ya piknik yapabilirsiniz.

Yedigöller Nerede ?

Bolu iline bağlıdır. İstanbul Yedigöller arası mesafe 310 kilometredir. Yolculuk yaklaşık 4-5 saat sürebilmektedir. Otobandan Bolu sapağından çıktıktan sonra Yedigöller tabelası göreceksinizdir. Boludan sonra 42 kilometredir Mengen tarafından ise 53 kilometredir. Ankara- İstanbul karayolu 152. kilometresinde Yeniçağ yol ayırımı çıkıyor buradan dönülmesi gerekiyor. İstanbul- Ankara otoyolundan ise Bolu- Yeniçağ çıkışından ayrılınca Gerede yoluna girilerek 19. kilometrede Yedigöller tabelası görünce hemen dönün.

Yedigöller Milli Parkına otomobil giriş ücreti: 12 tl.

Bolu İstanbul Kaç Saat ?

İstanbul Yedigöller arası mesafe yaklaşık 310 kilometredir.

Boluda Ne Yenir ?

Bolunun gurme bölgesi Göynüktür. Göynük de bulunan Paşazade Restoranı tercih edebilirsiniz. Bolu’nun meşhur cevizli kaşık sapı mantısı, güveçte et, keşli cevizli erişte, etli yaprak sarma, salata, pide, güveçte kaşarlı kanlıca mantarı, tava yoğurdu ve oklava baklava yiyebileceğiniz tadlar arasında yer alıyor. Bolu ya gidipte bu tatları tatmadan dönmeyin deriz.

Bolu otel fiyatları genellikle aynı civarda seyretmektedir. Fakat otel ihtiyaçları ve sundukları ayrıcalıklara göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. İster butik otel ister daha lüks otelleri ve ya Bolunun doğası ile birleşmiş olan doğada yer alan güzel otelleri tercih edebilirsiniz.