Bahar’ın geldiğinin habercisi olan güneş, yeşillenen ve çiçek açan ağaçlar ve polenlerin sayesinde hafta sonu planları ve tatil rotaları belirlenmeye başladı bile. Siz de “hafta sonu iki günlük kaçamaklar için nerelere gidebilirim” diye düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. İstanbulda oturanlar için gezecek yer görecek semt ve güzellik oldukça fazla. Hafta sonu hem piknik yapabileceğiniz Emirgan Korusu kahvaltı için de düşünebileceğiniz semtlerden biri olmalı kesinlikle.

Emirgan Korusu Nerede ?

Emirgan Korusu İstanbul’un en güzel semtlerinden biridir. İstanbulda gezilip görülecek yerlerden laleleri ve büyük ağaçları ile ünlü birbirinden renkli lale ve çiçeklerin bulunduğu içerisinde restoranların, piknik yapabileceğiniz alanların, çimenlerin, kahvaltı yapabileceğiniz seyrine doyum olmayacak köşklerin bulunduğu semtlerden biridir. Manzarası da oldukça güzeldir. İster aileniz ile kalabalık bir şekilde isterseniz sevgiliniz ile farklı bir gün geçirmek istiyorsanız kahvaltı ve ya piknik yapabilir ve ya sadece yürüyüş için bile tercih edebilirsiniz.

Pembe Köşk

Laleleri ile meşhur olan Emirgan Korusu pembe köşk kahvaltı için birçok kişinin tercih ettiği köşklerden biri. Köşkün görüntüsü eski İstanbulda olduğunuzu hissettirerek sizi tarihe götürecek ve doğa ile iç içe olan lalerin ve ağaçların çevrelediği bu köşkte sevdikleriniz ile birlikte kahvaltı yapmak kesinlikle keyifli olacaktır. Eşsiz manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapabilir ve bu anı her daim hatırlamak için de fotoğraf çekmeyi mutlaka ihmal etmeyin deriz. Pembe köşk adı üstünde çok tatlı bir uçuk pembe renkteki bu köşk tam bir Osmanlı evi görünümündedir. Size keşke eski zamanlarda yaşamış olsaydım hissi verir. Ayrıca pembe köşk uzun zaman paşaların seyir mekanı olarak kullanılmıştır.

Koru 19. yüzyılda Hidiv İsmail Paşa ve ailesi tarafından kurulmuştur. Koru 1943 yılında İstanbul belediyesi tarafından halka açılmıştır. Günümüzde kahvaltı yapmak, piknik yapmak, laleleri izleyip temiz hava almak, yürüyüş yapmak ve manzarayı seyretmek isteyenlerin tercih ettiği güzel görülesi yerlerden sadece biridir.

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Baharın geldiği günlerde birçok kişi koruya gitmek için can atar. Pembe köşkün yanı sıra bir de kahvaltı yapabileceğiniz Emirgan Korusu sarı köşk vardır. Sarı köşk kuş evi görünümde inşaa edilmiştir. En ince detaylı süsleme sanatına sahip köşklerden biridir. Sarı köşk korunun manzarasının en güzel göründüğü köşktür. Bir de beyaz köşk bulunmakta. Beyaz köşkde korudaki en güzel botanik bahçe düzenlenmesine ve birçok bitki ve çiçek çeşitliliğine sahip olan köşktür.

Hafta içi gidenler için kahvaltı kişi başı: 25-30 tl.

Hafta sonu gidenler için kişi başı kahvaltı ise: 35-40 tl. Kahvaltı saatleri ise 09:00 da başlıyor en son 14:00 arasında sona eriyor.

Emirgan Korusu Nasıl Gidilir ?

Emirgan Korusu ulaşım açısından ister kendi arabanızı kullanabilir isterseniz semte giden otobüslerini kullanabilirsiniz. Özel arabası ile gitmek isteyenler Beşiktaş yönünden Sakıp Sabancı Caddesinde soldan tabelaları takip ederek gidebilirler. Eğer otobüs kullanmak istiyorsanız; İstinye, Bahçeköy, Sarıyer yönünden gelmek isteyenler; 42T, 40T ve 25E numaralı otobüsler ile gidebilirler.

Anadolu yakasından gelecek olanlar ise Kadıköyden vapurlar ve ya Üsküdardan motor ve vapurla Beşiktaş’a geçmeli. Beşikaş-Ortaköy yolundan geçen bir otobüse binerek koruya ulaşabilirler.

Mecidiyeköy yönünden gelmek isteyenler ise; 29Ş numaralı otobüsler ile ulaşabilirler. Taksimden 40T, 42T ve 40 numaralı otobüsler ile yolculuk yapabilirsiniz. Yol yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Kısacası aslında Emirgan’a gitmek için Sariyer’e giden bütün otobüsleri kullanabilirsiniz.

Beyaz Köşk

Emirgan Korusunda Neler Var ?

Emirgan Korusu lale festivali zamanında oldukça ziyaretçi alır. Lalelerin açtığı zamanda o rengarenk sarı, pembe, kırmızı, mor, beyaz laleler olduğu yeri aydınlatarak harika bir görsel şölen sunuyor. Festival zamanında çadırlar kurularak buralarda hediyelik eşyalar satılıyor. Buradan sevdiklerinize ve ya kendinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Tarihi semtlerden biridir.  Emirgan Korusu piknik alanı içinde uygundur ve piknik yapmak için herhangi bir engel yoktur, koruda çimenlere uzanarak piknik yapabilirsiniz. Emirgan Korusu düğün fotoğrafları için de sık tercih edilen mekanlardan biridir. Tarihi köşkleri, rengarenk laleleri, upuzun ağaçları ile görülmesi gereken semtlerden biri olan koruda özellikle yaz ve bahar aylarında dış mekan çekimleri için sıkça tercih edilir. 42.000 hektar büyüklüğündeki koru İstanbul Boğazı’nın en güzel manzarasının görüldüğü yerlerden biridir.

Bu gibi doğa ile iç içe ağaçlık yerleri seviyorsanız Sarıyerde bulunan Japon bahçesi uğramak isteyeceğiniz diğer yerlerden biri olabilir. İstanbulda oturup da çok kişinin bilmediği yerlerden biridir. Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularının pekiştirilmesi için yapılmış olan Baltalimanı Japon Bahçesi aramızda binlerce kilometrelik mesafe olmasına karşın Türk ve Japon halkının arasındaki sevgi ve saygıyı göstermektedir. Japon bahçesine ulaşım; İstanbul Üniversitesi sosyal tesislerini hemen karşısında bulunmaktadır. Macka Park İstanbul da bulunan diğer bir hafta sonunu değerlendirebileceğiniz yerler arasındadır.