Adalar Otelleri

Türkiyede gezilebilecek yerlerden bazılarıda Adalardır. Boğaz havası ve manzarası almak için vapurlara adalara geçerek Adalar Otellerinden birinde kalabilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

İstanbuldaki Adalar; Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adasıdır. İstanbuldaki en büyük ada  Büyük adadır. Toplam 5 mahalleden oluşmaktadır; Büyükada’daki Maden ve Nizam mahalleleri, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada. 2013 ADNKS verilerine göre nüfusu 16.166’dır.

Heybeliada yeşil doğal görüntüsü ile ünlüdür. En yükseği 140 metreye yaklaşan dört tepesi vardır. Heybeli yaz-kış nüfusunun en kalabalık, gidiş-gelişin en yoğun olduğu ikinci adadır.

Burgaz Adası, İstanbul (Prens) Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsüdür. Yuvarlak biçimde olan bu adanın genişliği yaklaşık 2 kilometredir. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepe’dir.

Sedef Adası, İstanbul’da bulunan Adalar’ın yerleşime açık olan en küçük adası.

İstanbul’a en yakın ada olarak bilinen ada Kınalıada. Belki de bu yüzden, Bizans döneminde ada sürgünlerinin çoğu buraya getirilmiştir. Bu sürgünlerin en önemlisi Romen Diyojen’dir. Adanın eski adı Proti’dir.

Sivri ada adından da anlayacağınız üzere sivri kayalıklardan oluşmaktadır. Oldukça küçük bir adadır.

Tavşan Adası, Marmara Denizi’nde yer alan Prens adalarının bir üyesidir. Büyükada’nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır. Adada hem küçüklüğü hem de çoraklığı sebebiyle yerleşim yeri bulunmamaktır.

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox