Ayvalık Otelleri

Balıkesir ilçesine bağlı ve Egenin en güzel, en çok ziyaret edilen turistik beldelerinden biri olan Ayvalık. İzmir ilçesine bağlı olan Dikili, Gömeç ve Bergama’ya araba mesafesiyle çok yakındır. Dikiliye araba ile yarım saat uzaklığındadır. Ayvalık’ın ilerisinde Cunda Adası yer almaktadır. Bu kadar güzel bölgelere yakın olup da Ayvalıkta tatil yapmamak olmazdı diye düşünenlerdeniz. Ayvalık’ın en bilinen özelliklerinden birisi de birbirinden güzel küçük dar sokaklarında sıra sıra dizilmiş küçük balkonları renkli pencereleri olan sevimli mi sevimli taş evleridir. Eski Rumlardan kalma olan bu taş evlerin bulunduğu sokaklarda yürümek bile size ayrı bir keyif verecektir. Ayvalık Otelleri Ayvalı’ğın merkezinde yer almakta olup yine taş evler tarzında da olabilmektedirler.

Ayvalıkta tam tamına 22 tane ada bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni Cunda Adası diğerleri Kutu, Balık, Hasır, Poyraz, Çiçek, Dolap, Kız, Tavuk, Yelken, Tımarhane, Taşlı, Güneş Çıplak, Tumurta, Yuvarlar, Kamış, Maden, Küçük Maden, Yanlız ve Kayabaşı Adalarıdır. Bu Adalara Ayvalıktan kalkan tekne turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz. Sadece Cunda Adasında yerleşim bulunmaktadır.

Ayvalık merkezi ve bölgesinde gezilip görülecek çok fazla yer bulunmaktadır. Ayvalık merkez de Ayvalık Otellerinde konaklamanın yanı sıra merkezde bulunan birbirinde farklı çeşit çeşit mağazaları, hediyelik eşya satan dükkanları tek tek gezebilir kendinize ve ya sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

 

Ayvalıktaki yakın mesafede yer alan gezilecek yerler arasında, gün batımının özellikle harika görüldüğü Şeytan Sofrası, oldukça sakin olan Badavat Koyu, ve Rumlardan kalma yapılardan biri olan Taşlı Manastır bulunmaktadır. Ayvalıkta bulunan Kiliseleri de ziyaret edebilirsiniz. Şeytan Sofrasına gidip gün batımını beklerken bölgedeki restoranlarda çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Burada gün batımına kesinlikle bayılacaksınız. Ayvalıkta yer alan Sarımsaklı Plajı bölgenin en meşhur plajlarından biri olup tertemiz mis gibi denizi ve geniş ve uzun sahili ile yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Ayvalıkta o kadar çok otel bulunmakta ki bu birbirinden güzel ve konforlu Ayvalık Otellerinden hangi birini seçeceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz. Konaklamak için Ayvalık Pansiyonlarından ve butik otellerinden yararlanabilirsiniz. Eğer lüks bir otel arayışındaysanız belirtelim Ayvalık Otelleri 5 yıldızlı otellerden oluşmamaktadır.

Ayvalık Otelleri genellikle Ayvalı’ğın merkezinde bulunmakta ve genelde küçük ve Ayvalık butik oteller türünde olmaktadırlar. Ayvalık bölgesinde çok fazla sayıda lüks her şey dahil türünde oteller bulmak pek mümkün değildir. Bizce Ayvalı’ğın dokusu bozulmadan yapılmış olan Ayvalık Otelleri hem konaklama açısından hem de görüntüleri bakımından bölgeye uygunluğu açısından oldukça sevimliler. Bölgeye uyum sağlayan otelleri görmek bizi çok sevindirdi.

Ayvalık Otellerinde konaklamak istiyorsanız gerek merkezde gerekse Sarımsaklı bölgesinde de yer alan Ayvalık Otellerinde konaklayabilirsiniz. Denize sıfır şeklinde Ayvalık Otelleri bulabilmeniz de mümkündür. Özellikle yaz aylarında yoğunluktan dolayı yer bulamamanız durumunda Ayvalık Otellerinde önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayvalı’ğa gidipte Cunda Adasına uğramamak olmaz diye düşünüyoruz. Cunda Adası Ayvalı’ğın en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden birisidir. Adanın sağ tarafında özellikle yaz aylarında sıcak olsa bile hafif esen meltemiyle, mis gibi tertemiz havasıyla, birbirinden meşhur lokma tatlıcısıyla ve rakı balık lezzeti sunan restoranlarıyla görülmeye ve gezilmeye değer yerler arasındadır.

Ayvalı’ğın nesi meşhur bilmeyen yoktur sanırım ama biz yine de hatırlatalım. Ayvalı’ğın eşsiz geniş arazilerine ekilmiş olan zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin ve zeytinyağının lezzetini ve tazeliğini başka hiçbir yerde bulamazsınız. Zeytin haricinde Ayvalıkta pamuk ta yetiştirilmektedir.

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox