İstanbula yakınlığından dolayı da birçok turist tarafından gezilip görülmek istenen ve her yıl özellikle yaz aylarında ziyaret eden şehirlerden biridir. Tekirdağ dediğinizde akla ilk olarak o temiz masmavi denizi, uzun sahilleri, yamaç paraşütü, tarihi, sokakları hatta yemeklerinden meşhur Tekirdağ köftesi gelir. Tekirdağ Kiraz Festivali de Tekirdağ dediğimizde akla gelen bir başka özelliklerindendir.

Mutfağı diğer Türkiyede bulunan güzel şehirlerimiz gibi oldukça zengindir. Hem zengin mutfağı, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile şu zamana kadar yerli ve yabancı birçok turisti çekmiştir.

Tekirdağ Kiraz Festivali hakkında bilgi  vermek gerekirse; birçok sanatçı kiraz festivaline katılıyor. Şarkılar eşliğinde dans edebilir keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tekirdağ faaliyetler açısından oldukça zengindir. Başta Tekirdağ da her yıl yapılan kiraz festivali gelse de yapabileceğiniz diğer aktiviteler yaz aylarında doğa sporları ve ya yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Bir başka aktivite ise denizin keyfini çıkarmak ve tabiki güzel doğasında piknik yapmak geliyor. Sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilirsiniz. Tekirdağ köftesinin tadına bakabilirsiniz. Üzüm bağları, şarapları, peynir tatlısı ve daha birçok yöresel yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Burada tarihi mekanlar olarak birçok müze ve camii bulunuyor. Müzeleri gezebilir ve ya en çok turist çeken Rüstem Paşa Camii, Mirliva Hüseyin Paşa Camii’yi ziyaret girebilirsiniz.

Tekirdağı en çekici yapan özelliklerinden biri de yoğun ve metropol şehirlerden biri olan İstanbul’a yakınlığıdır. Çünkü özellikle İstanbulda bulunan çalışma ve şehir hayatından biraz olsun uzaklaşmak isteyen yerli ve yabancı turistler için oldukça idealdir. Yaz aylarında bu şehre gelip deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarabilir festivallerde istedikleri gibi eğlenebilirler.

Tekirdağ Kiraz Festivali Ne Zaman ?

Genellikle üç gün olarak 8 – 9 – 10 Haziran da Tekirdağ’ın 6 ilçesinde yapılacak olan etkinliklerle kutlanır.

Tekirdağ Kiraz Festivali Programı

Tekirdağ kiraz festivaline gitmek için kendi özel aracınızı tercih ederek manzaralı yollardan geçerek gidebilirsiniz. Ya da demiryolu ile Çerkezköy istasyonuna kadar gelebilirsiniz. Eğer uçak ile gelmek istiyorsanız Çorlu ilçesinde havaalanı bulunmaktadır. Avşadan deniz yolu seferleri de bulunmakta, dilerseniz deniz yolunu da tercih edebilirsiniz. Her sene farklı sanatçıların ağırlandığı festivalde Tekirdağ haberlerden sene içerisinde kimlerin geleceğini öğrenebilirsiniz.

Tekirdağ Kiraz Festivali Kaç Gün ?

Festival yaz aylarında Haziran ayında 3 gün sürmekte. Bölgede birçok otel, pansiyon  ve butik oteller bulunuyor. Dilediğiniz merkezde bulunan herhangi bir otelde siz ve aileniz konaklayabilirsiniz.

Tekirdağ Kiraz Festivalinde Neler Yapılır ?

Tekirdağ da bulunduğunuz süre boyunca şehri anımsatacak hediyelik eşyalardan sevdiklerinize ve ya anıyı tekrar tekrar hatırlamak için kendinize alabilirsiniz. İsterseniz halı ve kilim alabilir ya da zengin mutfağından meşhur olan Tekirdağ köftesi alabilirsiniz.