Doğada yürüyüş yapmayı ve vakit geçirmeyi sevenlerin, koşmayı ve spor yapmayı sevenlerin çok beğeneceği ve memnun kalacağı bir yazı ile beraberiz. Doğada olmak bazı kişilere çok daha keyif verir. Doğada koşmak, trekking yapmak insanı rahatlatabiliyor bile. Trekking genellikle gruplar halinde yapılan hafif tempolu yürüyüşlerden ibaret.

“Trekking nerede yapılır” diyenler için birkaç önerimiz var. Doğa yürüyüşleri genellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılmayı tercih edilen sporlardan biri. Fakat yeterli ekipmanınız varsa her mevsim yapılmasında sakınca görülmeyen sporlar arasında da yer almakta. İstanbul’un kalabalığından, stresin ve iş yoğunuluğunda sıkılmış olan çalışanlar için hafta sonu tercih edebilecekleri aktivitelerden biri.

İstanbul yakınlarında bulunan trekking yapmak için uygun alanları sizler için derledik. Buralar;

  • Şile – Saklıgöl
  • Belgrad Ormanları
  • Seben Gölü – Bolu
  • Ballıkayalar Tabiat Parkı – Gebze
  • Denizli Köyü – Gebze
  • Polonezköy
  • Yalova

Şile – Saklıgöl

Günübirlik yürüyüşler için çok fazla yolculuk yapmadan erişebileceğiniz doğa içerisinde trekking yapabileceğiniz güzel rotalardan biridir. İstanbul’a yakın olmasından dolayı özellikle İstanbul ve çevresinden çok fazla ziyaretçi çeker. Saklıgöl yapay bir baraj gölüdür. Gerek doğası ile gerekse hemen yanı başlarında bulunan restoran ve kafeleri ile hafta sonu kaçamayı yapmak isteyenler, trekking yapmak isteyenler ve ailesi ile temiz hava alıp sakin bir geçirmek isteyenler için sıkça tercih edilir.

Belgrad Ormanları

İstanbul içerisinde yer alan Belgrad ormanları sanırım trekking için en çok tercih edilen doğa harikalardan biridir. Uzun ağaçları ve tertemiz havası ile herkesi büyüler. İstanbul içerisinde olduğundan dolayı hafta sonu bile oldukça kalabalık olabiliyor. Bu yüzden eğer 8-9 gibi erken saatlerde uğrarsanız yalnızca spor yapanlar ve trekkingcilerin olduğu zamana denk gelebilirsiniz.

Seben Gölü – Bolu

Boluya bağlı bir baraj gölüdür. Bolu il merkezine 32 kilometre uzaklıktadır. İçe ismini Seben dağından alıyor. Turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Seben gölü trekking için çok uygun bölgelerden biridir. Yürüyüş sırasında aynı zamanda doğa manzaraları sunarak temiz havayı içinize çekerek anın tadını çıkarmalısınız. Ayrıca çevrede mağara ve kaya evleri de bulunuyor. Doğallığı zirveye taşımış oluyorsunuz. Farklı bir rota çizmek isteyen ve zorlu olmayan kolay bir parkur. Aynı zamanda hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bölgelerden sadece bir tanesidir. Yeşilin ve mavinin uyumuna hayran kalmamak elde değil. Trekking harici gelmek isteyenlerin yapabilecekleri aktiviteler ise; bot ve kano turlarıdır. Mutlaka kano turu yapmanızı tavsiye ederiz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı – Gebze

Ballıkayalar parkuru ise Denizli köyünden başlıyor ve yaklaşık olarak 2 kilometre sürmekte olan bir parkur. Daha sonra patikadan ilerleniyor. Karşınıza yol boyunca küçük bir şelale çıkıyor. Yürürken aynı zaman doğa harikası görseller görerek Ballı Kayalar Tabiat Parkına ulaşıyorsunuz. Parkur zorluk derecesi ise kolay. Zor olmayan bir parkur. Her trekking de olduğu gibi yola çıkılmadan önce mutlaka fındık, fıstık, ceviz gibi besinler ve su alabilirsiniz.

Denizli Köyü – Gebze

Kamp ve trekking yapabileceğiniz noktalardan biri de Gebze de yer alan Denizli Köyü. İstanbul’a yakın olmasından dolayı günübirlikçilerin fazla uğradığı bir yer. Denizli göletinden toprak yoldan başlayarak rota yaklaşık olarak 5 kilometre devam etmektedir. Daha sonra dere kenarı boyunca orman içi patikalardan devam ediyor. Zorluk derecesi ise orta zorlukta bir parkur. Yürüyüş sonunda yemek yemek isteyenler için Değirman çayırı köyünde küçük bir restoran bulunmakta.

Polonezköy

Beykoz ilçesinde yer almakta olan Polonezköy İstanbul’a en yakın tatil merkezlerinden, hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz yerlerden biridir. İstanbul’a 25 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı sıkça tercih edilir. Yaz aylarında denize girip ferahlamak isteyenlerin de tercih ettiği noktalardan biridir. Fakat yaz mevsiminde biraz daha kalabalık olmaktadır. Ayda bir kez uğrayabileceğiniz rotalardan biri. Aynı zamanda Polonezköy’e sadece hafta sonu kaçamağı yapmak ve kahvaltı için uğrayanlarda bir hayli fazla. Doğa ile iç içe çimenler üzerinde kahvaltı yapmak hiç de fena olmaz..

Yalova

Yalova denince akla ilk olarak termal oteller gelse de doğa ile iç içe olabileceğiniz, grup halinde trekking yapabileceğiniz noktalardan biridir. Erikli Çınarcıkta 9 kilometrelik bir parkur bulunuyor. Zorluk derecesi ise kolay. Dipsiz göl erikli teşvikiye parkuru yaklaşık 8 kilometre orta zorlukta. Erikli Yaylası Teşvikiye Çınarcık ise 16,21 kilometre zorluk derecesi ise orta derecede Yalova da yer alan bir diğer trekking yapabileceğiniz bölge.